Europejska Noc Muzeów 2019 w Ełku

Już od kilku lat Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach Koło w Ełku we współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku przygotowuje pokazy monet i przedmiotów związanych z Ełkiem i okolicą w trakcie Nocy Muzeów.

W tym roku również przyłączyliśmy się do organizacji Europejskiej Nocy Muzeów.  Muzeum Historyczne w Ełku udostępniło nam  dwa wagony kolejowe, które zostały wypełnione naszymi eksponatami.

Można było obejrzeć piękną kolekcję monet polskich okresu PRL i III RP, monet i medali z całego świata związanych z św. Janem Pawłem II, medali i odznaczeń z Ełku, Olecka, Wydmin, Mikołajek, Giżycka, Białej Piskiej, Orzysza, Ostródy i innych miejscowości Mazur. Można było zobaczyć, że moneta nie musi być okrągła  i może przybiera różne postaci. Pokazywały to dwie kolekcje monet : współczesnych oraz monet chińskich z okresu od 1600 roku przed naszą erą do monet XX wieku. Były tam monety w kształcie kuli, kwadratu, prostokątnym, soczewki, wycinków kola, różnych kształtów nieregularnych ale także monety nos, smok, motyki, muszelki, siodła, sztabki,  noże, mosty itp. Były monety z metali ale też ze szkła, jadeitu a nawet bambusu.  Nie zabrakło też banknotów zastępczych Ełku, różnych papierów wartościowych, pocztówek ełckich, znaczków pocztowych, etykiet zapałczanych, białej broni i duuużo więcej eksponatów. Nie sposób po kolei wszystkich wymienić, gdyż jak wspomniano na początku było tego dwa wagony kolejowe. 🙂

Zwiedzający duzi i mali dopisali a każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Byli zachwyceni, że mogli dotykać a nawet  wziąć  eksponaty do ręki . W śród zwiedzających byli nie tylko Polacy ale też goście zagraniczni, zarówno ze wschodu jak i z innych kierunków.

Wystawę przygotowali członkowie koła PTN w Ełku w osobach: Zdzisław Bereśniewicz, Marek Buze, Jerzy Jusiel, Marek Nowicki, Maciej Pawełek, Paweł Różycki  oraz Jarosław Ułanowicz.

Oczywiście nie tylko wystawę PTN można było zobaczyć podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Ełku. Można było zakupić w promocyjnych cenach wiele wydawnictw w języku polskim oraz w językach obcych  a nawet po mazursku.  Językowi mazurskiemu był poświęcony wykład pana Piotra Szatkowskiego. Można było obejrzeć nabytki Muzeum jak np. karetę typu plauka z XIX w., odrestaurowane ełcką fisharmonię o której opowiadał pan Andrzej Kowalewski a zagrał na niej pan Tomasz Sulima. Po wystawie Sport w powojennym Ełku 1945 – 1946 oprowadził dr Stefan Marcinkiewicz.

Wszyscy, którzy skorzystali z oferty Nocy Muzeów byli zachwyceni i na pewno nie uważają poświęcony zwiedzaniu czas za stracony.

Dziękujemy Dyrektorowi Muzeum Historycznego w Ełku za umożliwienie prezentacji dla Koła PTN w Ełku.

Do zobaczenia za rok.