Auta marzeń

W piątek 19.07.2019 o godz. 17:00 w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich rozpoczął się wernisaż wystawy „Auta marzeń” przygotowanej przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach Koło w Ełku. Na wystawie prezentowane były przede wszystkim modele samochodów w skali 1:43 ale także foldery reklamowe oraz numizmaty. Tytuł „Auta marzeń” sugerował, że na wystawie będzie można zobaczyć auta luksusowe bądź sportowe. Jednak najwięcej pokazano modeli z okresu 1945 – 1989, jakie można było spotkać na polskich drogach. W tych latach każdy samochód był obiektem westchnień i marzeń. Często nie spełnionych. Kto teraz z młodego pokolenia może zrozumieć, że nowe auto po wyjeździe z salonu od razu zyskiwało na cenie.

Żeby zadowolić zawiedzionych prezentowanymi autami na oddzielnym stanowisku zaprezentowano także te prawdziwe obiekty westchnień z różnych epok. Można było zobaczyć modele samochodów takich firm jak Maybach, Rolls Royce, Bugatti, Porsche, Lamborgini, Ferrari itp. Na ścianach Galerii pod Skosem można było obejrzeć foldery popularnych i ekskluzywnych samochodów z „bloku państw demokracji ludowej”. Można zobaczyć Fiata 125 p, Syreny 104, Warszawy M-20 ale też Tatry 603, Tatry 613, Gaz-13 Czajka, Ził – 114 itp. Zaprezentowano również numizmaty przedstawiające motocykle i samochody z omawianego okresu.

Wernisaż otworzyła pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich Beata Grudzińska. Po przywitaniu gości podkreśliła, że już tradycją stały się lipcowe wystawy przygotowane przez GCK wspólnie z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddział w Suwałkach Koło w Ełku, po czym oddala głos dla prezesa PTN Oddział w Suwałkach Koło w Ełku pana Marka Nowickiego, z którego kolekcji pochodziły wszystkie prezentowane eksponaty.

Z kolei Marek Nowicki na początek zaprosił wszystkich obecnych na projekcję filmu z serii „Podróże z historią” odcinek 10 pt. „Rozmowy z Wardburgiem”. Autor tego filmu Radek Kotarski w zabawny sposób przedstawił pojazdy takich marek jak Warszawa, Syrena, Mikrus i tytułowe Wardburgi. Po prezentacji filmu Autor wystawy przedstawił historię motoryzacji w powojennej Polsce. Wykład zakończyły gromkie brawa.

Wśród gości nie zabrakło osób każdego przedziału wiekowego. Osoby starsze z nostalgią wspominały swoje przygody z prezentowanymi samochodami, natomiast dzieci z otwartymi ustami z zachwytem oglądały i słuchały opowieści o samochodach.

Po części oficjalnej trwały rozmowy w kuluarach.

Wystawę można oglądać tylko do 27.07.2019 r. Zapraszamy.