Niepodległość Suwałk w filatelistyce i numizmatyce.

W czwartek 14.11.2019 o godz. 17:00 w siedzibie Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „ZAMEK” odbył się wernisaż wystawy „Niepodległe Suwałki w filatelistyce i numizmatyce” połączony z prelekcją dr Marka Góryńskiego pt. „Wielka Wojna w Europie i jej skutki polityczne. Trauma czy Niepodległość?…”.

Wszystkich przybyłych powitały władze OSA „ZAMEK” w osobach pani Katarzyny Kaczor oraz Jolanty Góryńskiej. Po paru słowach powitania głos zabrał dr Marek Góryński, który we właściwy sobie bardzo przystępny i logiczny sposób omówił przyczyny,  przebieg i skutki I wojny światowej. Jak zawsze wszyscy zgromadzeni słuchali wykładu z zapartym tchem. Myślę, że wiele osób zrozumiało wiele spraw związanych z tym okresem historii i na długo zapamięta ten wykład. Z niecierpliwością będziemy oczekiwali na następny.

Po wykładzie dr Marka Góryńskiego głos zabrał prezes suwalskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Stanisław Łobacz. Na początku wyjaśnił, że na wystawie ukazano tylko wybrane eksponaty związane bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i Suwałki i jej rocznicami. Eksponaty zgrupowano w 4 działach. Jako pierwsze zostały omówione znaczki pocztowe, następnie banknoty, karty pocztowe i inne walory filatelistyczne oraz kącik numizmatyczny z monetami i medalami.

„Niepodległość Polska uzyskała 11 listopada 1918 roku. My w Suwałkach musieliśmy jeszcze trochę poczekać bo do 24 sierpnia 1919 roku… Jak się mówi, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, wygrane, to nasze Powstanie Sejneńskie też było wygrane… Marek mówił o tym, o wojnie, natomiast ja chciałbym pokazać o tej niepodległości w pierwszym okresie… Na dole macie planszę, na której są pokazane znaczki z przedrukami. Mówiliśmy o 1918 roku, nie zapomnijmy o tym że nadszedł 1920 r – wielka wojna. Na wojnę co są potrzebne? Jest potrzebne wojsko. A jak jest wojsko to trzeba te wojsko opłacić. Na terenie Polski funkcjonowało wtedy 5 walut. Marki, to  jakieś inne. Polska Kasa wydawała Marki Polskie, bo nam pozwolono. Ale państwo zaciągało kredyty. W związku z powyższym nasze państwo to że było już wolne ale było słabe bo nie było kasy. W związku z powyższym w 1924 roku kiedy to już się w miarę ustabilizowało,  budżet się prawie że wyzerował pan Grabski robi reformę… banku jak również walut, wprowadza złoty polski. Tak zaczął omawiać plansze przygotowane przez członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach oraz koła w Ełku. Na wystawę swoje zbiory udostępnili: Zofia Michorowska, Stanisław Łobacz, Włodzimierz Marczewski, Józef Smarżewski, Zdzisław Bereśniewicz oraz Marek Nowicki.

Po takim wprowadzeniu można było już indywidualnie zwiedzać wystawę a następnie prowadzić rozmowy w kuluarach przy kawie, herbacie oraz słodkościach.